A panamai amerikai rádióállomás december 26-án még karácsonyi dalocskákat játszott, három nappal később a Guns’n’Roses’ “Welcome to the Jungle” című számával indítva, a ’80 -as évek rockzenéjének 95 legkeményebbjével döngettek 4 napon át folyamatosan. (Lista a lap alján!)
Az egyre jobban sarokba szorított Manuel Noriega december 28-án 3 órakor bemenekült a diplomáciai védelem alatt álló Pápai Nunciatúrára. Az amerikaiak teljesen körbezárták az épületet és hiába kérték kiadatását, José Sebastian Laboa, a Vatikán diplomatája jó katolikusként védelmet kérőként kezelte a diktátort, jóllehet a tábornokot köztudottan inkább a fekete mágia vonzotta.
Mivel az amerikaiak nem tudták Noriegát kifüstölni, más módszert eszeltek ki. Nagyteljesítményű hangszórókkal felszerelt Hummerekkel vették körül az épületet és helyi amerikai rádióállomás segítségével hatalmas hangerővel éjjel-nappal megállás nélkül a ’80-as évek legkeményebb rockzenei összeállításával “bombázták” a bent lévőket. A decibelektől megremegő falak között, az elviselhetetlen hangorkánban álmatlanul, elgyötörten napjaikat töltő vatikáni diplomaták január 3-án megkérték Noriegát, hogy távozzon. Ezzel lezárult az ‘Igaz ügy’ hadművelet, amelyben a hadtörténelemben először a rockzene fegyverként vett részt.
A nagyteljesítményű hangszórókból éjjel-nappal bömbölő rockzene az őrületbe kergette Panama City-ben Pápai Nunciatúra 32 lakóját. Az ‘Igaz ügy’ (Operation Just Cause) hadművelet 4 napig tartott és ezúttal nem a fegyverek, hanem az elektromos gitár hangjai kényszerítették megadásra a nunciatúra épületébe bemenekült Noriega tábornokot. Ezzel véget is ért a gyilkosságok megrendelésétől sem visszariadó, a térség pénzmosásában, illegális drogkereskedelmében vezet ő szerepet játszó diktátor pályafutása.
2017. május 23-án 83 éves korában halt meg. Noriega agyából egy jóindulatú tumort távolítottak el márciusban, de komplikáció adódott. Ismét fel kellett nyitni a koponyáját, és másodszor is meg kellett műteni, hogy elállítsák a vérzést az agyában, azóta kómában volt.
Miután leülte 20 éves büntetését az Egyesült Államokban, onnan Franciaországnak adták át, ahol pénzmosásért kellett ülnie, majd 2011-es hazatérése után Panamában korrupció és gyilkosság miatt elítélték, a bíróság a műtét előtt nem sokkal engedélyezte számára, hogy házi őrizetbe kerüljön.
Mi is történt?
1984-ben a panamai választásokat, a háttérből irányító Noriega tábornok jelöltje nyeri meg. Az új elnök azonban hamarosan összekülönbözik Noriega-val, akit 1988-ban a – valódi hatalmat gyakorló – hadsereg segítségével eltávolítja a helyéről. Időközben azonban fény derül Manuel Noriega és a kolumbiai drogkartellek közötti együttműködésre, amelyre az Egyesült Államok gazdasági megszorító intézkedésekkel reagál. 1989 májusában a tábornok magát nevezi ki elnöknek. Az Egyesült Államok viszont gátlástalan bűnözőnek minősíti, aki veszélyezteti a térség stabilitását, különösen a kulcsfontosságú Panama Csatorna hajózását. Az USA 1989. december 20-án támadást indít Noriega ellen, hogy drogkereskedelemért bíróság elé állítsa, és biztosítsa a térségben az amerikaiak és a demokrácia biztonságát. Heves utcai harcok dúltak egy héten át, amelyben 23 amerikai katona és több mint 500 panamai esett áldozatul. A fővárosban és környékén 2700 család háza égett le. Őket később az amerikaiak egyenként 6.500 dollárral kárpótolta.