Mark David Chapman kétévente kérvényezheti szabadon engedését, eddig mindig elutasították. 2016-ban volt a kilencedik alkalom. 2018-ban próbálkozhat újra.
Döbbenetes részleteket tárt fel új vallomásában a Beatles legendás tagjának gyilkosa. Csak azt bánja, hogy Lennon kedves volt vele. Mark David Chapman hiába kérvényezte kilencedszerre is, hogy helyezzék feltételesen szabadlábra, a New York-i bíróság elutasította. Nem csoda, egészen elképesztő érvekkel igyekezett védeni magát augusztus végi meghallgatásán, és a New York Post most megtudta, miket mondott pontosan. Volt egy pont, amikor azt gondoltam, az utolsó golyót megtartom magamnak, beteszem a számba a fegyvert. De én nem ilyen ember vagyok, túl gyáva, hogy elvegyem a saját életem. Szociopata vagyok – így a most 61 éves férfi. John Lennont 1980. december 8-án lőtte hátba a férfi a zenész háza előtt, ahol Yoko Onóval és 5 éves fiúkkal éltek. Négy golyót eresztett belé.
Chapman, mint akkori letartóztatása után, most is azt mondta: híres akart lenni, ezért ölte meg a 40 éves legendát. 14 óra volt, mikor Lennon kijött a házból. – Ezt bánom a legjobban. Kijött, és rá akartam szedni, elővettem a lemezét és megkértem, hogy dedikálja nekem. Nagyon kedves volt, kérdezte, tehet-e még valamit értem. Azóta is eszembe jut, milyen rendes volt egy idegennel szemben, mint én – idézte fel. Azután a zenész beszállt a ház előtt várakozó limuzinba Yoko Ono mellé. Elhajtottak.
Chapman aznap este, nem sokkal 23 óra előtt visszament egy 38-as kaliberű revolverrel és A zabhegyező című regénnyel. – Órákig ismételtem magamnak, nem tudom, nem tudom, megtenni. Imádkoztam, hogy Uram, segíts rajtam, nem tehetem ezt. De megszállott voltam, egyetlen dolgot akartam csak, hogy megölhessem – mondja a gyilkos, aki kitartóan várt, míg nem Lennonék egyszer csak hazajöttek. Ezúttal ügyet sem vetettek a férfira. Chapman, még mielőtt Lennon beért volna az ajtón, négyszer hátba lőtte. Üreges golyókat használt, hogy nagyobb kárt okozzon és biztosra menjen. Chapman ezután leült, várta a rendőröket és közben olvasta a Zabhegyezőt. – Az első perctől tudtam, hogy meg fogom tenni és az egész tárat ki akartam üríteni.
A bíróság 2016-ban is többek között azzal utasította el a kérvényét, hogy vannak ugyan enyhítő körülmények, de a cselekedet megtervezése és hírnévre törekvő jellege ezeket ellensúlyozzák. Chapman kiengedése összeegyeztethetetlen lenne a jóléti társadalommal és aláásnák a jog tiszteletben tartását.
Az 1981-ben életfogytiglanra ítélt férfi legközelebb 2018 augusztusában kérheti újra szabadlábra helyezését.
Mi történt aznap délután:
Délután 5 órakor Chapman csendben várakozott Lennon mannhattani lakásának kapuja előtt. Amikor az ex-beatle kijött a házból, egy lemezborítóra kért tőle autogramot. Kétszer is megkérdezte: “Ennyi amit akarsz?” Chapman csendben állt, amikor a ‘Double Fantasy’ című lemez borítójára felírta: ‘John Lennon, December 1980’. Majd beült a kocsiba és elmentek. Chapman a kocsi után nézett. A gyilkos fegyver akkor már a zsebében lapult.
Lennon a stúdióból – ahol új lemezén dolgozott- háromnegyed tizenegykor ért haza. Mark Chapman ott várt és a Dakota Ház lépcsőfeljáróján négyszer lőtte hátba.
A dedikált lemezt a gyilkosság helyszínén egy Philip Michael nevű férfi találta meg, aki átadta a rendőröknek. Miután Chapmant elítélték, a rendőrség visszaadta Michael-nek a lemezt. 19 évvel később árverésen megvette egy ismeretlen amerikai. 2004-ben ismét eladásra került 400 ezer dollárért, ahogy a sajtó akkor fogalmazott, az a lemez Lennon kézjegyével amely rockzene történetének egyik leghíresebb relikviája.